ABC Systemów nawadniania - Zraszacze rotacyjne

Dodano:2024-02-29

We wcześniejszym wpisie omawialiśmy system zraszaczy statycznych, można zapoznać się z nim tutaj. Tym razem skupimy się na ich większym bracie czyli zraszaczu obrotowym. Czasami można też spotkać się z nazwą zraszacz turbinowy lub rotacyjny. 

Co odróżnia je o zraszaczy statycznych. W pierwszej kolejności budowa, można powiedzieć, że są one już gotowe, w przeciwieństwie do poprzedników nie występuje tutaj osobno korpus do którego dobierana jest dysza z kilku różnych modeli dostępnych na rynku. Co prawda są tutaj wymienne dysze ale są już w komplecie i za ich pomocą regulowany jest jego zasięg.

Drugą różnicą jest sam sposób nawadniania, które odbywa się za pomocą pojedynczego rotującego powoli strumienia.
Ilość modeli dostępnych w tym systemie jest dość duża bo mamy tutaj rozrzut w zasięgach od 5m do ponad 30m, my natomiast skupimy się na tych najczęściej stosowanych w ogrodach przydomowych.
W takim przypadku najczęściej stosowane będą modele z przyłączem 1/2 cala oraz 3/4 cala. Większość producentów posiada w swojej ofercie zraszacze z takimi podłączeniami i jeśli chodzi o parametry i nawet sam wygląd są one do siebie bardzo podobne. Natomiast jest kilka szczegółów które je różni dlatego omówimy je osobno.


Jeśli chodzi o firmę Rain Bird tutaj mamy dwie podstawowe serie zraszaczy 3500 oraz 5000.





Seria 3500 z przyłączem 1/2 cala to w zasadzie jeden model z oznaczeniem 3504 PC czyli ze standardową wysokością wynurzania 10cm.
Model ten posiada regulowany kąt w zakresie od 40 do 360 stopni.
Zakres roboczy ciśnienia wynosi 1,7-4 bary.
Zasięgi wahają się w przedziale od 4.6 do 10.7m w zależności od zastosowanej dyszy oraz ciśnienia.
Jego przepływy zaczynają się od 0.12m3/h i dochodzą do około 1.04m3/h.
Dodatkowo może on być wyposażony w zawór stopowy stosowany w przypadku różnic w wysokości terenu, oznaczony jest wtedy symbolem 3504 PC SAM.

Seria 5000 Rain Birda z przyłączem 3/4 jeśli chodzi o różnorodność modeli jest dużo bogatsza.
W pierwszej kolejności mamy tutaj modele standard oraz plus. Wersja z plusem posiada możliwość całkowitego odcięcia przepływu wody przez zraszacz.
Następnie mamy możliwość wybrania modeli w wersji z oznaczeniem PC czyli możliwością regulacji kąta zraszania w zakresie od 40 do 360 stopni lub wersję FC czyli pełnozakresową już bez regulacji pracującą tylko w zakresie 360 stopni.

Dodatkowo seria ta może posiadać opcjonalnie:
zraszacz z oznaczeniem PRS będzie miał zamontowany regulator ciśnienia do 3.1bara
zraszacz z oznaczeniem SAM wyposażony będzie w zawór zwrotny
zraszacz z oznaczeniem SS będzie miał obudowę tłoka wykonaną ze stali nierdzewnej 
Oczywiście opcje te mogą występować w jednym zraszaczu, np możemy mieć model 5006 PL PC PRS SAM.

W dalszej kolejności mamy dostępne modele z różną wysokością wynurzenia: 5004, 5006 oraz 5012
Opcjonalnie w zraszaczach serii 5000 można zastosować dysze MPR pozwalające na połączenie ich w jednej sekcji ze zraszaczami statycznymi z dyszami R-Van
Promień zraszania w tej serii zawiera się w przedziale od 7.6 do około 15m.
Zakres ciśnienia roboczego to 1.7 do 4.5 bara.
Średnie przepływy z zależności od dyszy i ciśnienia to 0.17 do 2.19m3/h.


maxi paw 335 400   Jeśli chodzi o zraszacze stosowane w nawadnianiu trawników przydomowych z portfolio Rain Birda wspomnieć można jeszcze o modelu Maxi-Paw.
To bardzo specyficzny typ zupełnie różny o wspomnianych wyżej. Jest to zraszacz impaktowy nazywany również młoteczkowym który nawadnia w sposób podobny do zraszaczy polowych z charakterystycznym " cyk cyk cyk..."
Stosowany jest wszędzie tam gdzie do nawadniania wykorzystywana jest nieoczyszczona woda np. ze zbiornika wodnego, rzeki, oczka.
To zraszacz o średnim zasięgu od 6,7 do 13.7m, o ciśnieniu roboczym 1.7-4.1 bara. Ma już nieco większe zapotrzebowanie na wodę które wynosi od 0.34 do 1.91m3/h.
Zraszacz Rain Bird Maxi-Paw



W ofercie firmy Hunter jeśli chodzi o podstawowe zraszacze stosowane w nawadnianiu ogrodów mamy trzy serie : PGJ, PGP oraz I-20.





Najmniejsze z tej rodziny o przyłączu 1/2 cala to zraszacze z serii PGJ.
Dostępne są tutaj cztery modele. Wersja oznaczona jako PGJ-00 przeznaczona jest do nawaniania krzewów i nie jest wynurzalna.
Pozostałe to standardowe modele PGJ-04, PGJ-06 i PGJ-12 które wynurzają się w kolejności na 10, 15 oraz 30cm.
Opcją dodatkową jest możliwość zamontowania zaworu zwrotnego.
Regulacja kąta w tych zraszaczach odbywa się w zakresie od 40 do 360 stopni.
Zalecany zakres ciśnienia roboczego to 1.7 do 3.8 bara.
W zależności od zastosowanej dyszy i ciśnienia zasięgi oscylują w graniach od 4 do 10.7m, zaś przepływy mieszczą się w przedziale od 0.08 do 1m3/h.

W serii zraszaczy PGP Ultra z przyłączem 3/4 cala występują cztery modele, analogicznie jak w wyżej opisanej serii PGJ.
Podobnie mamy również możliwość zamontowania zaworu stopowego w przypadku różnic w poziomach.
Zalecane ciśnienie robocze to 1,7 do 4.5 bara, a przepływ waha się od 0.07 do 3.23m3/h.
Seria ta posiada regulowany kąt pracy w zakresie od 50 do 360 stopni a średnie zasięgi wynoszą od 4.9 do 14m.

Występuje jeszcze wariacja na temat zraszacza PGP oznaczona jako PGP-ADJ.
W zasadzie nie różni się zbytnio parametrami od całej serii, poza jednym. Ma możliwość zamontowania dysz o bardzo małej dawce opadowej i tym samym małym zapotrzebowaniu na wodę co może pomóc w przypadku niezbyt wydajnego źródła wody



zraszacz hunter i20   Zraszacz serii I-20 to w zasadzie zraszacz PGP z plusem. Mamy cztery modele, parametry pozostają takie same. Mamy jednak możliwość całkowitego zamknięcia przepływu wody przez zraszacz dzięki funkcji FloStop.
Zraszacz Hunter serii I-20


To tyle jeśli chodzi o podstawowe zraszacze rotacyjne do nawadniania ogrodów.

Zagłębiając się dalej, w większe modele w zasadzie można uogólnić, że zmieniają się tylko cyferki. Wszystko jest większe. Większy jest sam zraszacz, większe są zasięgi i większe są przepływy wody. Zraszacze z podłączeniem 1 cal i więcej to ewenement w prywatnym ogrodzie bo raczej ciężko o przyłącza wody z wydatkami rzędu 3-4m3 ale dla jednego zraszacza :). Zraszacze o tych rozmiarach spotkać można na boiskach, polach golfowych, parkach. Oczywiście, że będą występowały różnice w budowie tych zraszaczy względem choćby takiego 3504 czy PGJ ale jak wspomniano wyżej w uproszczeniu można powiedzieć, że znacząco zmieniają się wszystkie liczby określające parametry tych zraszaczy.




Udostępnij:
Kup stacjonarnie w sklepie