ABC Systemów nawadniania - Elementy systemu

Dodano:2024-02-01

Ogólny schemay instalacji 1340-650



W dzisiejszym wpisie postaramy się przybliżyć budowę systemu nawadniania, jego poszczególne składniki. Nie będziemy skupiać się na pełnej charakterystyce i szczegółowym omówieniu każdego elementu, na to poświęcimy osobne wpisy. Tu przedstawimy tylko "skład" standardowego systemu nawadniania.
Żeby uporządkować sobie nieco całość podzielimy system na bloki:

I   Automatyka i wszystko co z nią powiązane
II  Rury i złączki do nawodnień
III Końcowe elementy systemu nawadniania
IV Pozostałe elementy i akcesoria




abc kolektor 422-250   abc sterownik 422-250   abc czujnik 422-250
Elektrozawory i kolektory   Sterownik z bezprzewodowym czujnikiem Soilclik   Czujnik opadu


Blok pierwszy:Automatyka



  • Studzienki do systemów nawadniania - to w nich najczęściej montowane są elektrozawory, dyskretnie maskują je w ogrodzie a jednocześnie pozwalają na komfortowy dostęp w przypadku konserwacji. Występują w wielu wariantach wielkości i kształtów co pozwala na dopasowanie do indywidualnych potrzeb
  • Elektrozawory - pośrednio odpowiadają za przepływ wody w instalacjach nawadniających, za ich zarządzanie odpowiada sterownik. Dzielimy je na elektrozawory 24V AC które współpracują ze sterownikami 230V oraz elektrozawory 9V DC działające ze sterownikami bateryjnymi 9V. Występują w wielu wariantach, mogą posiadać m.in. regulację przepływu, możliwość wyboru wersji z gwintami wewnętrznymi lub zewnętrznymi. Wszystkie zaś posiadają możliwość obsługi manualnej.
  • Kolektory do elektrozaworów - mogą występować w wersji jako gotowy element do montażu 2,3,4 elektrozaworów albo jako trójniki, kolana i złączki proste które pozwalają na dowolną konfigurację. Pozwalają również dzięki śrubunkom na łatwy montaż/demontaż elementu bez konieczności rozbierania całej konstrukcji.
  • Filtry - zalecane nawet w przypadku podłączenia do instalacji wodociągu. Chronią system a w szczególności elektrozawory, zraszacze i linie kroplujące przed drobnymi zanieczyszczeniami.
  • Czujniki - pod tym pojęciem kryje się nie tylko standardowy czujnik opadu. Mamy czujniki wilgotności gleby, czujniki przepływu czy nawet mini stacje pogodowe mierzące dodatkowo prędkość wiatru i temperaturę. Generalnie zasada działania wszystkich sprowadza się do zamknięcia lub pominięcia cyklu nawadniania w przypadku wykrycia np. opadu deszczu lub za niskiej temperatury
  • Sterowniki - Analogicznie do elektrozaworów występują w wersji 230V oraz bateryjnej 9V. Odpowiadają za cykl pracy systemu nawadniania. Pozwalają na ustawienie takich parametrów jak: czasy startów, czas pracy systemu, dni w których system będzie pracował itd. Sterowniki nowej generacji posiadają możliwość zdalnego programowania i zarządzania nimi dzięki WiFi i wiele zaawansowanych funkcji związanych z inteligentnym zarządzaniem i oszczędzaniem wody.
  • Kable - służą do połączenia elektrozaworów ze sterownikiem
  • Złączki żelowe - zabezpieczają połączenie elektryczne przed wilgocią.
  • Przyłącze kompresora - umożliwia przygotowanie systemu nawadniania do zimy poprzez wydmuchanie wody z całego układu


abc rury 422-250   abc zlaczki 422-250   abc zlaczki rb 422-250
Rury PE Złączki PE Złączki wciskane XFF

 

Blok drugi: Rury i złączki



  • Rury PE do nawodnień - odpowiadają za dostarczenie wody do końcowych elementów systemu nawadniania. Są trwałe, odporne na promienie UV, obojętne dla środowiska. Ich elastyczność pozwala na komfortowa pracę z nimi podczas układania. Ich wytrzymałość sprawia, że są odporne niskie temperatury i nie są podatne na rozciąganie. Dostępne w wielu średnicach. Standardowo wykorzystywane przekroje w ogrodach to: 16, 20, 25, 32, 40mm. Te o większych średnicach jak 50, 60, 75 i więcej raczej stosowane są w nawadnianiu dużych obszarów o dużych przepływach takich jak boiska, pola golfowe, uprawy polowe czy szklarniowe.
  • Złączki PE - występują w wielu wariantach: trójniki, kolana, złączki proste które dodatkowo mogą występować w opcji z gwintami wewnętrznymi bądź zewnętrznymi o różnych rozmiarach. Są najpowszechniej stosowanym typem złączek przy łączeniu rur PE w systemach nawadniania. Są to złączki skręcane wyposażone w uszczelkę typu oring zapewniają więc trwałe i bezpieczne połączenie.
  • Złączki typu QJ - można powiedzieć że to konstrukcja hybrydowa, wciskano-skręcana. Zapewnia zdecydowanie bardziej trwałe połączenie niż złączki wciskane. Wykorzystywana najczęściej przy liniach kroplujących lub połączeniach rur o mniejszych średnicach 16/20mm.
  • Złączki wciskane - nie są już tak powszechne, wypierane przez dwa powyższe typy. Zastosowanie znajdują najczęściej do łączenia w systemach niskociśnieniowych typu linie kroplujące.


abc mikrozet  422-250   abc zraszacz 422-250   abc linia  422-250
Mikrozraszacze Zraszacze ogrodowe Linie kroplujące


Blok trzeci: Końcowe elementy systemu


  • Nawadnianie kropelkowe - dostępne w postaci gotowych taśm kroplujących bądź linii kroplujących, można o nich przeczytać TUTAJ, albo w formie indywidualnych kroplowników (emiterów) wbijanych w rurę. Ten sposób nawadniania stosowany jest powszechnie tam gdzie nie powinno podlewać się od góry. Zapewnia bezpośrednie nawadnianie strefy korzeniowej. Tak więc można wykorzystać tą metodę do nawadniania rabat, żywopłotów, upraw polowych i szklarniowych oraz donic.
  • Zraszacze - występują w wersji jako zraszacze statyczne (mniejsze promienie zraszania od 1m do 9m) oraz zraszacze obrotowe (o zasięgach od 4 do 25m). Standardowo wykorzystywane są do nawadniania obszarów trawiastych w ogrodach, parkach, boiskach czy polach golfowych. Mnogość modeli oraz możliwość regulacji sprawia że można je dopasować do niemal każdego kształtu i wielkości trawnika.
  • Mikrozraszacze - najczęściej spotkać je można w szklarniach lub tunelach. W ogrodach przydomowych można wykorzystać je do nawadniania rabat, skalniaków czy większych donic.
  • Oczywiście są jeszcze inne sposoby nawadniania bardziej specyficzne jak choćby zraszacze polowe czy nawadniania systemu korzeniowego ale trzy powyżej wymienione są najpopularniejsze i najczęściej stosowane w ogrodach przydomowych.


abc zawor 422-250   abc narzędzia 422-250   abc szpilki 422-250
Zawory Narzędzia Szpilki


Elementy dodatkowe i akcesoria
Czyli wszystko to może pomóc w montażu systemu nawadnia


  • Regulatory ciśnienia - przydatne w momencie kiedy ciśnienie w naszym układzie przekracza standardowo potrzebne 3-4bary albo kiedy potrzebujemy uzyskać zalecane 2bary dla linii kroplującej.
  • Zawory, zaworki - do systemu nawadniania przydatne mogą być zawory różnego typu. Zawory PVC wykorzystać można jako główne ręczne zamknięcie całego systemu. Metalowe zawory z podwójnym wyjściem często stosowane są do montażu sterownika na kran w małych systemach nawadniania kropelkowego.
  • Taśmy teflonowe - różnej szerokości pozwolą na uszczelnienie wszystkich połączeń gwintowanych.
  • Szpilki do rur - szczególnie przydatne do opanowania linii kroplujących.
  • Zawory zwrotne - montowane w zraszaczach zapobiegają niekontrolowanym wypływom wody przy różnicach w wysokości terenu.
  • Nożyce, klucze, śrubokręty - narzędzia które pomogą: ciąć rury, regulować zraszacze...lub w inny sposób ułatwią prace związane z zakładaniem systemu nawadniania.

Udostępnij:
Kup stacjonarnie w sklepie