Rodzaje dysz do mikrozraszaczyRodzaje dysz do mikrozraszaczy
Rodzaje dysz do mikrozraszaczy
Rodzaje dysz do mikrozraszaczy
Udostępnij:

Hadar Dysza 0.8 mm czarna 7110

Mikrozraszacze Hadar 7110 to bardzo uniwersalna grupa mikrozraszaczy przeznaczona, w zależności od konfiguracji, do nawadniania terenów zieleni lub zraszania / zamgławiania upraw pod osłonami i upraw polowych. Mikrozraszacz ma budowę modułową, co pozwala na złożenie zestawu odpowiedniego do jego przeznaczenia.

Hadar 7110 - elementy składowe dostępne są dla mikrozraszaczy

  • Głowica – wykorzystywana w każdym zestawie, służy do mocowania odpowiedniej wkładki zraszającej (lub zamgławiającej) i dyszy.
  • Wkładki – służą do nadawania kształtu emitowanej wody; wkładka zamgławiająca tworzy mgłę i stosowana jest do ukorzeniania roślin w mnożarkach oraz do podnoszenia wilgotności i schładzania powietrza; wkładki zraszające typu „gwiazdka” to wkładki statyczne emitujące wodę w postaci promyczków; wkładka 1800 to również wkładka statyczna i emituje wodę w sektorze o kształcie półkola; wkładki typu „wirnik” to wkładki rotacyjne pełnoobrotowe; wkładka zamgławiająca i wkładka zraszająca „wirnik odwrócony” mogą być stosowane w systemach podwieszanych, w pozycji odwróconej.
  • Dysze – służą do uzyskiwania odpowiedniego przepływu wody; w tabeli podano przepływy dysz przy różnych wartościach ciśnienia oraz wyszczególniono, które dysze można stosować z którymi wkładkami.
  • Anty-mist – to element, który zmniejsza wydatek dyszy, co powoduje zwiększenie wielkości kropli oraz odwrócenie wykresu rozkładu opadu: standardowo opad jest największy przy zraszaczu i maleje wraz ze wzrostem odległości; stosując anty-mist opad przy zraszaczu jest mniejszy niż na końcach zasięgu zraszacza. Właściwość ta, w połączeniu z małą rozstawą mikrozraszaczy na ciągu, powoduje zwiększenie równomierności rozkładu opadu oraz zwiększenie efektywności nawadniania (większa ilość opadu zawiera się w świetle tunelu, przez co mniej wody tracona jest na ścianach).
  • Zamgławiacz 0.8 PE – to kompletny zestaw służący do zamgławiania; składa się z głowicy, wkładki, dyszy i końcówki bagnet F służącej do montażu zamgławiacza na rurze PE; złożony zestaw skraca czas instalacji zamgławiaczy.
  • Szpilka – służy do mocowania głowicy w zestawach wbijanych w podłoże.

Do mikrozraszaczy pracujących w konfiguracji podwieszonej zalecane jest stosowanie antykapaczy. Antykapacz zapobiega wypływowi wody przez mikrozraszacz po zakończeniu nawadniania, a także zapewnia jednoczesny start mikrozraszaczy w momencie uruchamiania systemu.

Do połączenia dyszy mikrozraszacza z rurą PE potrzebny jest także odpowiedni wężyk. Wężyki umieszczone są w osobnej grupie, ponieważ mogą być stosowane także z innymi modelami mikrozraszaczy. Wyjątkiem są mikrozraszacze i zamgławiacze montowane w pozycji odwróconej, które mogą być bezpośrednio umieszczone w rurze zasilającej za pomocą odpowiedniej złączki, bez konieczności stosowania wężyka. Złączki umożliwiają montaż mikrozraszaczy zarówno w rurach PE, jak i w rurach PCV posiadających gwintowane otwory. Stosowanie wężyków jest zalecane także dla modeli montowanych w pozycji odwróconej, ponieważ umożliwiają zachowanie pionowej pozycji mikrozraszaczy w przypadku skrętu rury zasilającej.

Gdzie stosowane są mikrozraszacze na szpilce?

Mikrozraszacze na szpilce, czyli pracujące w pozycji normalnej, stosowane są głównie do nawadniania terenów zieleni (skalniaki, rabaty kwiatowe), ale także do nawadniania upraw polowych (w szkółkach roślin ozdobnych, sadach czy gospodarstwach ogrodniczych).

Stosowanie mikrozraszaczy podwieszanych

Mikrozraszacze podwieszane, czyli pracujące w pozycji odwróconej, stosowane są głównie do nawadniania upraw pod osłonami, ale również w ciennikach w centrach ogrodniczych, do zraszania podkoronowego w sadach, czy np. do podnoszenia wilgotności powietrza w pieczarkarniach.