Do czego służą elektrozawory? Jak dobrać elektrozawór do swoich potrzeb?

Dodano:2021-06-24
Kategorie:Porady

Do czego służą elektrozawory?

Elektrozawory stanowią praktycznie nieodłączną część większości gałęzi przemysłu. Ich ogromna różnorodność pozwala wykorzystać je do wielu zadań z racji na ich zróżnicowaną specyfikę jak i dostępne rozmiary. Są one niezwykle ważnym elementem automatyki przemysłowej i motoryzacji, ale to nie wszystko! Czym zatem są elektrozawory i jak można wykorzystać je w praktyce?

Elektrozawory – uniwersalne i proste rozwiązanie

Prosta konstrukcja zaworów, które sterowane są za pomocą prądu elektrycznego pozwala na efektywną i bardzo sprawą kontrolę przepływu gazów i płynów. Wysokiej jakości produkty tego rodzaju – czego przykładem jest ELEKTROZAWÓR BERMAD 21 T1,5'' 24 VAC - pozwalają na długotrwałe użytkowanie i charakteryzują się wysoką bezawaryjnością. Model powyższy jest świetnym wsparciem w bezobsługowej pracy zraszaczy statycznych, rotacyjnych, młoteczkowych, mikrozraszaczy i linii kroplujących jak również np. zamgławiaczy w szklarniach i tunelach foliowych, lub automatycznych filtrów. Co więcej świetna współpraca ze sterownikami i czujnikami deszczu, pozwala zyskać jego płynną i wysokiej jakości funkcjonalność tego rozwiązania.

Substancje, które mogą być kontrolowane przez elektrozawory to między gazy, jak również ciecze – w tym oleje i właśnie woda np. w zraszaczach. Odpowiednio dopasowane do potrzeb rodzaje elektrozaworu, pozwalają zyskać pełna kontrolę przepływu i najlepsze rezultaty pracy urządzenia.

Jak dobrać elektrozawór do potrzeb?

Każdy przypadek instalacji jest inny, dlatego wybór właściwego elektrozaworu powinien być właściwie dostosowany do potrzeb. Najlepiej skorzystać z pomocy ekspertów, którzy pomogą dobrać najbardziej optymalny wariant. Wśród poszczególnych modeli dostępne są warianty o różnych parametrach i zastosowaniach np. Elektrozawór Rain Bird 100 HV GZ*GZ o budowie pozwalającej na wygodne umiejscowienie zaworu w studzienkach lub ELEKTROZAWÓR CEPEX 1'' REG.Ciśnienia, którego walory sprawdzają się w rozmaitych przydomowych instalacjach nawadniających. Powyższe przykłady to elektrozawory będące częścią systemów automatycznego nawadniania, która pozwala dostarczyć wodę do szerokiego wachlarza typów spryskiwaczy.

Elektrozawory w instalacjach nawadniających

Elektrozawory będące elementem wielu systemów nawadniających wykorzystują do działania prąd elektryczny. Ich zastosowanie sprawdza się wszędzie tam, gdzie potrzebujemy zadbać o automatyczną kontrolę przepływu wody, czyli np. w instalacjach służących do podlewania zieleni w ogrodzie. Elektrozawory w swojej najprostszej formie składają się między innymi z elektromagnesu (znanego również jako cewka), który dostępny jest w kilku wielkościach, o zróżnicowanej mocy i napięciu. Kolejnym nieodłącznym składnikiem urządzenia jest zawór główny wyposażony w tzw. zwierciadło odmykające i zamykające otwór przepływowy dla wody.

Te niepozorne urządzenia działają dzięki wykorzystaniu pola elektromagnetycznego, kiedy to sygnał elektryczny przekazany do cewki trafia do zwierciadła. Tym prostym sposobem membrana znajdująca się na otworze przepływu wody otwiera się lub zamyka kontrolując przepływ cieczy. Elektrozawory należą do rozwiązań jednokierunkowych, dlatego woda przepływając przez nie płynie tylko w jednym kierunku – nie można jej zatem cofnąć z powrotem.

Jakie są typy elektrozaworów wykorzystywanych do kontrolowania przepływu wody?

W zależności od potrzeb, elektrozawory wykorzystywane są w systemach nawadniania trawników, ogrodów, ale i większych powierzchniowo boisk piłkarskich, pól golfowych czy parków, które wymagają stabilnej konstrukcji instalacji oraz niezawodnego działania. Dzięki ich wykorzystaniu możliwe jest automatyczne podlewanie roślin o wyznaczonych porach dnia. Urządzenia te są zatem wyjątkowo efektywne, wszechstronne i co ważne bardzo łatwe w obsłudze.

W zależności od typu elektrozaworu może on działać w różny sposób. Dostępne są podstawowe elektrozawory klasyczne, które regulują przepływ wody, gdy otrzymują impuls elektryczny, a pozostają zamknięte gdy nie są podłączone do prądu. Innym typem elektrozaworów są modele bezpośrednio oddziałujące, gdzie ich działaniem kieruje rdzeń magnetyczny bezpośrednio wpływający na zawór. W przypadku przepływu wody o większym ciśnieniu najlepszym rozwiązaniem stają się elektrozawory impulsowe. Poza powyższymi można znaleźć modele dwu-, trój- oraz czterodrożne, które dopasować można do określonych projektów instalacji nawadniających.

Różnorodność zastosowania elektrozaworów w systemach nawadniania

Ponieważ elektrozawory to urządzenia o szerokim spektrum zastosowań, również w przypadku projektowania systemu nawadniania ogrodu, ich kombinacje nie powinny być przypadkowe. Ważne jest ich prawidłowe i funkcjonalne rozmieszczenie zapewniające im najlepsze działanie nawet w sytuacjach gdy źródło wody ulegnie osłabieniu. Każdy typ ogrodu, powierzchni zielonych jak boiska czy parki, wymagają odmiennych rozwiązań projektowych, dlatego każdorazowo warto przemyśleć dobór i rozmieszczenie elektrozaworów. Wydajność, jakość i trwałość urządzeń zależy bowiem w dużej mierze od ich umiejscowienia i prawidłowej konserwacji.

Udostępnij:
Kup stacjonarnie w sklepie