Dlaczego warto mieć system nawodnień w ogrodzie?

Dodano:2021-02-25
Kategorie:Porady

ogród1


Dlaczego warto mieć system nawodnień w ogrodzie?

Piękny ogród to marzenie większości właścicieli domków jednorodzinnych, działek czy terenów zielonych. Jednak utrzymanie roślinności w doskonałej kondycji wymaga nie tylko pracy oraz dużego zaangażowania, ale także prawidłowego nawodnienia. Odpowiednio dobrany system nawodnień to sposób na zadbanie o ogród. Dlaczego warto rozważyć montaż takiej instalacji?

 

Automatyczne nawadnianie ogrodu to system rozprowadzonych przewodów, które zapewniają równomierne i optymalny poziom wilgoci w ogrodzie. Instalacja podzielona jest na odpowiednie sekcje, aby w prawidłowy sposób podlewać różne obszary w ogrodzie: trawnik, rabaty, krzewy i drzewa. Elementem podlewającym są różnorodne końcówki: zraszacze, mikrozraszacze oraz linie kroplujące, które połączone są z rurami zakopanymi pod ziemią. Dzięki temu system jest praktycznie niewidoczny i nie zaburza estetyki terenu. Aby system działał prawidłowo i wydajnie w jednej sekcji stosuje się tylko jeden rodzaj końcówki. Całością zarządza się za pomocą sterownika, który programuje się zgodnie z potrzebami konkretnego ogrodu.

 

Oszczędność czasu i wody

czas


Instalując system nawadniania znacznie odczujemy oszczędność czasu, który musielibyśmy spędzić podlewając ogród ręcznie za pomocą węża ogrodowego lub konewką. Szczególnie w sezonie przy dużej powierzchni terenu jest to zajęcie wymagające zaangażowania. Noszenie ciężkich wiaderek z wodą, napełnianie ich, rozwijanie i zwijanie węża – to wszystko musimy wykonywać samodzielnie, praktycznie codziennie. System programujemy raz i później działa on automatycznie włączając się o ustalonej godzinie. Dzięki temu nie musimy pamiętać o podlewaniu, możemy wyjechać na weekend lub wakacje bez obaw o wyschnięcie trawnika czy roślin. Ponadto automatyczne nawadnianie to oszczędność wody. Podczas tradycyjnego podlewania zużywamy jej o nawet 50% więcej! Jeśli sterownik wyposażony jest w czujnik wilgoci i opadów, poziom zużycia wody zostanie dopasowany do aktualnej sytuacji w ogrodzie i nie włączy się, marnując przy tym wodę.

 

Równomierne podlewanie ogrodu

równo


Ogród podzielony jest na sekcje, w których znajdziemy rabaty z kwiatami, trawnik, krzewy i drzewa czy ogródek warzywny. Każda z tych stref wymaga innego natężenia podlewania i poziomu wilgotności. Automatyczny system pozwala dopasować nawodnienie do konkretnej rośliny i dopasować sposób i częstotliwość podlewania. Specjalnie zaprojektowany system gwarantuje równomierne nawodnienie całego terenu. Dodatkowo sterownik pozwala na zaprogramowanie podlewania oddzielnie dla każdej strefy, zgodnie z jej indywidualnymi potrzebami. Jedne miejsca wymagają częstszego podlewania, inne bardziej intensywnego. Ręczne zapanowanie nad tym może być uciążliwe i trudne do wykonania za każdym razem tak samo.

 

Zachowanie struktury gleby i składników odżywczych

mgła


System nawodnienia to nie tylko szereg korzyści dla właścicieli działki, ale i dla samego ogrodu. Podlewając go za pomocą węża ogrodowego nie jesteśmy w stanie całkowicie zapanować nad strumieniem wody. Zbyt duża ilość wilgoci uszkadza glebę i wypłukuje z niej składniki odżywcze, co przekłada się na kondycję roślin. Podobne działanie ma duże ciśnienie wody, której siła może uszkodzić delikatniejsze kwiaty i zbyt mocno zagęścić glebę, co sprawi, że rośliny nie będą mogły jej swobodnie pobierać. W automatycznym systemie nawadniania mamy do czynienia z podlewaniem kropelkowym lub zraszającym. Mgiełka wodna równomiernie nawilża glebę, dzięki czemu zachowuje ona swoje właściwości i składniki odżywcze.

 

Ochrona roślin przed chorobami i chwastami

linie

Warto wiedzieć, że podlewanie za pomocą linii kroplujących lub zraszaczy zmniejsza ryzyko poparzenia liści przez słońce. Nawadnianie odbywa się tuż przy powierzchni gleby w strefie korzeniowej, a nie na powierzchni liści. Dodatkowo taki sposób podlewania dostarcza wodę konkretnej roślinie, co w rezultacie zapobiega kiełkowaniu chwastów na pozostałej powierzchni. Brak zraszania liści ma jednocześnie wpływ na kondycję roślin, na których zmniejsza się ryzyko powstawania chorób grzybowych i roznoszenia ich na inne, sąsiadujące kwiaty lub krzewy poprzez rozpryskującą się z węża ogrodowego wodę.

 

System automatycznego nawadniania ogrodu to sposób na efektowny, piękny i zadbany teren zielony. Co ważne, możemy zastosować go na każdego rodzaju posesji. Sprawdzi się w ogródku warzywnym, na działce lub przestronnym trawniku.

Udostępnij:
Kup stacjonarnie w sklepie